Portale delfi.lt š.m. liepos 15 d. publikuotame Erika Fuks straipsnyje „Ant to paties grėblio: vėl perka butus nepastatytuose namuose“ pastebima, kad gyventojai, pamiršę nekilnojamojo turto (NT) sprogimo pamokas, vėl ima pirkti dar tik statomus butus.
NT bendrovės „Ober-Haus“ duomenimis:
- Vilniuje yra statoma apie 30 naujų projektų, kuriuose bus įrengta apie 2 tūkst. butų;
- Vilniaus miesto naujos statybos butų pirminėje rinkoje, t.y. butų pardavimai tiesiogiai iš plėtotojų rankų, yra apie 200 butų per mėnesį.
Ženklai, kad reikėtų rimtai pasvarstyti apie perkamą nepastatytą butą yra iš anksto prašoma sumokėti žymi buto pardavimo kainos dalis arba pasitvirtinusi prasta statytojo reputacija. Bendrovės Ekonominės konsultacijos ir tyrimai vadovas Gintas Umbrasas pataria visuomet kritiškai įvertinti rinkoje esančius pasiūlymus. „Aš pirmiausiai galvočiau apie NT plėtotojo patikimumą ir galbūt butą pirkčiau iš anksto, tačiau vertinčiau riziką ir naudą. Vienu metu prieš NT bumą nenusipirkau statomo buto ir dabar džiaugiuosi, nes vėliau atsitiktinai sužinojau, kad su pastatu iškilo sunkumų ir užtruko to gyvenamojo ploto įteisinimas, – prisimena jis. – Aišku, jeigu pastato vieta yra labai patraukli, o statytojas atrodo patikimas, manyčiau, kad rizika yra mažesnė.“
„G. Umbrasas primena, kad žmonės pirkdami butus iš anksto gauna ir naudos: jie išsirenka tokią gyvenamąją vietą, kurios nori.“ „Jeigu laiku nesusivoki ir nenuperki norimo buto, vėliau gali likti it musę kandęs, bet ir nuo bankroto nėra niekas apdraustas. Žmonės, pirkdami butus nepastatytuose namuose, prisiima bankroto riziką, tad jeigu matosi požymiai, kad statytojas gali bankrutuoti, buto iš anksto tikrai neverta pirkti“, – mano G. Umbrasas. Nepastatytų butų pirkėjams atsidūrus kreditorių eilėje, nežinia, kiek sumokėtų pinigų pavyktų susigrąžinti. „Paprastai bankroto atveju retai kada yra padengiama 100 proc. reikalavimų, nebent bankrutuoja bankas, o jo indėliai yra drausti. Šią riziką reikia žinoti prieš sudarant tokį sandorį. Kitą vertus, retai kada yra sumokama visa būsimo buto rinkos kaina, tad situaciją reikia vertinti konkrečiu atveju“, – sako G. Umbrasas.
Visą straipsnį skaitykite ČIA.