2013 m. gruodžio 4 d. dienraštyje “Lietuvos žinios” publikuotame Linos Mrazauskaitės straipsnyje “Savo vadovams didesnės algos pagailėtų” rašoma, jog daugiausia portalo cvmarket apklausos respondentų teisingu vadovo atlyginimu laiko tik iki 30 proc. didesnį atlyginimą nei gauna pavaldiniai. Tačiau realūs vadovų atlyginimai Lietuvoje skiriasi gerokai daugiau.
“Tarptautinės konsultacijų kompanijos „Hay Group“ tyrimai rodo, kad atlyginimų atotrūkis Lietuvoje – gerokai didesnis. <…>Lietuvoje vidutinio dydžio bendrovės generalinis direktorius uždirba iki 6-7 kartų daugiau nei žemiausio, asistento lygmens darbuotojas, atliekantis administracines funkcijas. Pagal šį rodiklį Lietuva tarp pasaulio valstybių – per vidurį.”
Dienraščiui bendrovės „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ direktorius Gintas Umbrasas teigė, kad “darbuotojo ir vadovo atlyginimų atotrūkis yra tam tikra paprotinė teisė, kiekvienoje šalyje ir verslo šakoje susiklosčiusi skirtingai”. Todėl, anot jo, nėra auksinės formulės, kokios atlyginimų dydžio proporcijos yra teisingos.
„Aišku, pinigai motyvuoja ir atlyginimų atotrūkis už atsakomybę turėtų būti gana svarus. Tačiau atlyginimų skirtumai, kurie egzistuoja mūsų ekonomikoje, tikrai per dideli. Ypač aukšto lygio vadovai, mano supratimu, nesukuria tiek pridėtinės vertės, kiek daugiau, palyginti su kitais darbuotojais, jiems mokama. Kita vertus, galimas labai didelis filosofinis ginčas, paremtas paprastu argumentu: be vadovų eiliniai darbuotojai nesukurtų jokios pridėtinės vertės“, – svarstė GintasUmbrasas.
“Vis dėlto komentuodamas tyrimo rezultatus Gintas Umbrasas teigė manąs, kad trečdaliui darbuotojų priimtinas 30 proc. atlyginimų skirtumas yra greičiausiai per mažas. Tokia nuomone darbuotojai esą parodo didelę savivertę, kuri nebūtinai yra pagrįsta.”
„Tačiau rinkoje žemesnioji darbuotojų grandis, užuot reikšdama nuomonę streikais ar dalyvavimu profsąjungose, tai demonstruoja “kojomis” ir lėktuvų bilietais – emigruoja. Ir mes, ko gero, vis labiau susiduriame ir susidursime su žemesnės grandies kvalifikuotų darbuotojų trūkumu. Nes labai daug metų jiems nemokėdavome pakankamai dėl kelių priežasčių: kartais patys nesugebėdavome organizuoti darbo, o kartais buvome tiesiog per daug godūs“, – aiškino UAB “Ekonominės konsultacijos ir tyrimai” vadovas.
Jis taip pat pastebėjo, kad didelės, ypač tarptautinio kapitalo, įmonės turi labiau subalansuotas atlyginimų sistemas. Tuo metu smulkiajame versle situacija skirtinga ir neretai priklauso nuo vadovo moralės. „Yra smulkių įmonių, kurias aš vadinu sąžiningomis, – jose direktoriaus, savininko ir darbuotojo atlyginimai beveik nesiskiria arba skirtumas siekia daugiausia 100 procentų. Tačiau esama ir tokių, ypač aptarnavimo srityje, kuriose paprastas darbuotojas uždirba minimalią algą, o dviem pakopomis aukščiau esantis vadovas gauna dešimt kartų daugiau“, – sakė Gintas Umbrasas.
UAB “Ekonominės konsultacijos ir tyrimai” vadovas nesiėmė prognozuoti, ar atlyginimų dydžio atotrūkis ateityje labai keisis, tačiau pažymėjo, kad jis pastaruoju metu po truputį mažėja.