Kokie nusikaltimai labiausiai paplitę internetinėje erdvėje? Kuo gresia kibernetiniai nusikaltimai? Ar gali Lietuvos policijos pareigūnai kaip lygus su lygiu kovoti su nusikaltėliais internete? Apie tai kalbėta LRT laidoje “Laba diena, Lietuva“.
2014 m. sausio 9 d. laidos įrašą galite rasti paspaudę čia ir pasirinkę laiko laiką nuo 42:20 iki 49:53 įrašo minutės.
“Laba diena, Lietuva” kalbino UAB “Ekonominės konsultacijos ir tyrimai” konsultantą Evaldą Bružę bei Vilniaus VPK kriminalistinių tyrimų skyriaus viršininką Sergėjų Boldyrevą.
Kaip pagrindinį trukdį lygiaverčiai atsakyti ir efektyviai ištirti kibernetinius nusikaltimus Vilniaus VPK atstovas nurodė lėšų trūkumą. Sergėjaus Boldyrevo teigimu, nusikaltėliai savo veiklai skiria kur kas daugiau lėšų nei jų tenka nusikaltimo tyrimui. Trūksta technikos, kuri yra kone pagrindinis veiksnys tyriant nusikaltimą. Be technikos ir žinių duoti adekvatų atsaką būtų sunku.
2013 m. liepos – gruodžio mėnesiais vykę policijos tyrėjų ir specialistų mokymai atnaujino pareigūnų žinias ir įdavė jiems į rankas naujų tyrimo priemonių. UAB “Ekonominės konsultacijos ir tyrimai” konsultantas Evaldas Bružė pasakojo, kad mokymuose dalyvavo vieni geriausių kibernetinio nusikalstamumo ekspertų, Dublino universiteto specialistai iš Kibernetinių nusikaltimų ir kibernetinio saugumo centro. Jie nuolat bendradarbiauja su Europolu ir kitų Europos valstybių tyrėjais. Mokymų metu susipažinta su programinėmis priemonėmis tiek elektroninės erdvės nusikaltimams, tiek kitiems nusikaltimams tirti naudojant kompiuterinę techniką.
Liepos – rugpjūčio mėnesiais vykę mokymai buvo skirti 45 tyrėjams. Tyrėjai mokyti nusikaltimo vietoje atpažinti nusikaltimo pėdsakus ir juos tinkamai surinkti. Rugsėjo – gruodžio mėnesio vyko trys mokymo kursai, sudarantys 240 val. Mokytasi ieškoti pėdsakų kompiuteriuose, pasirinkti tinkamas programas tyrimui ir geriau ginti tyrimo išvadas teismuose.
Sergėjaus Boldyrevo teigimu, dažniausiai elektroninėje erdvėje pasitaiko ekonominiai nusikaltimai: neteisėti prisijungimai prie bankų ir netikros interneto parduotuvės.
UAB “Ekonominės konsultacijos ir tyrimai” konsultantas Evaldas Bružė džiaugėsi, kad po mokymų gautos žinios tikrai leis žengti koja kojon su kitomis ES narėmis, tokiomis kaip Airija, Belgija, Prancūzija, kurios yra laikomos pažengusiomis šioje srityje. Bet priemones reikia nuolat atnaujinti ir tobulinti. Džiugu, kad bendradarbiauja tiek Policijos akademija, tiek komisariatai, tiek didžiosios bendrovės. Kuriamos žiniuos ir metodai, kurie padeda teisėsaugos pareigūnams.
Lietuvoje taip pat neseniai susikūrė Kibernetinių nusikaltimų tyrimo ir kompetencijų centras. Tokie centrai yra įprasti Europoje jau keletą metų ir veikia Estijoje, Čekijoje, Italijoje, Austrijoje ir kt. UAB “Ekonominės konsultacijos ir tyrimai” konsultanto Evaldo Bružės manymu, centras Lietuvoje kuriasi pačiu laiku.
Statistika rodo, kad elektroniniai sukčiai mėgino apgauti kas ketvirtą Lietuvos gyventoją. Sergėjus Boldyrevas pataria niekada neatskleisti prisijungimų prie el. banko duomenų telefonu ir primena, kad nei policija, nei FNTT niekada neprašo atskleisti šių duomenų.