Spalio 07,2015

Įvyko pilotiniai mokymai „Elektroninių objektų surinkimas“ ikiteisminio tyrimo pareigūnams

evaldas bruze kibernetiniu nusikaltimu kompetenciju ir tirimu centro direktoriaus pavaduotojas--6444

2015 m. rugsėjo 14-18 dienomis Mykolo Romerio universitete Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato atstovai vykdė sertifikavimo programos „Elektroninių objektų surinkimas“ pilotinius mokymus, skirtus ikiteisminį tyrimą atliekantiems pareigūnams, kurie savo veikloje susiduria su elektroniniu objektų surinkimu įvykio vietoje: pareigūnams, dalyvaujantiems įvykio vietos apžiūrose, kratose, poėmiuose ir operatyvinės grupės pareigūnams.

Mokymus vedė Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato  (toliau – VAVPK) ekspertai Sergej Boldyrev, Andžej Žegaris ir Ivona Purkinienė. Mokymai buvo vykdyti įgyvendinant Europos Komisijos Prevencijos ir kovos su nusikaltimais 2007-2013 m. programos (Prevention of and fight against crime 2007-2013, ISEC) finansuojamą projektą „Lietuvos kibernetinių nusikaltimų kompetencijų ir tyrimų centras“, kurio įgyvendinime dalyvauja ir UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“. Mokymo programa buvo parengta panaudojant Ispanijos S21SEC, kibernetinio saugumo paslaugų teikimo ir technologijų vystymo srityje dirbančio instituto sertifikavimo programą „Elektroninių objektų surinkimas“, ją lokalizavus ir pritaikius Lietuvos teisėsaugos poreikiams bei pritaikius Lietuvoje atliekamiems informacinių technologijų tyrimams.

Mokymų dalyviams buvo suteikta bazinė informacija apie elektroninius objektus, taip pat pateiktos žinios apie įvykio vietoje, kratoje, poėmyje atliekamų veiksmų teisinį reguliavimą, taikomus technologinius ir procesinius standartus.

Dalyviai buvo supažindinti su pagrindinėmis sąvokomis, elektroninių įrodymų surinkimo principais, su elektroninių ir skaitmeninių įrodymų, jų rinkimo ir protokolavimo reglamentavimu Lietuvoje ir teismų praktika, su elektroninių objektų rinkimo būdais ir įrankiais bei su pagrindiniais elektroninių objektų rinkimo etapais.

Pagrindinis šių mokymų tikslas – sisteminti tyrėjų žinias bei įgūdžius atliekant ikiteisminį tyrimą, kuriame reikalingas elektroninių objektų surinkimas. Mokymų metu siekiama parengti kvalifikuotą ikiteisminio tyrimo pareigūną, gebantį dirbti įvykio vietos apžiūrose, kratose, poėmiuose, kuriose yra aptinkami elektroniniai objektai, gebantį tinkamai surinkti įkalčius, išanalizuoti įvykio vietos tinklus, prieigas bei juose aptinkamą informaciją, taip pat surinkti visą reikiamą informaciją iš periferinių įrenginių ar bendros infrastruktūros kompiuterizuotų struktūrų.  Kursų metu buvo vykdomi inovatyvūs praktiniai mokymai iš anksto paruoštoje klasėje – atliekama kratos simuliacija bei elektroninių objektų surinkimas (krata, fotografavimas, objektų surinkimas, protokolavimas, fotolentelės sudarymas ir pan.). Po praktinių mokymų buvo atliekama vykusios kratos simuliacijos apžvalga bei aptariamos probleminės situacijos, su kuriomis susidurta renkant elektroninius objektus. Mokymų pabaigoje buvo laikomas egzaminas, siekiant įvertinti dalyvių įgytas teorines ir praktines žinias bei kompetencijas.

„Tokių mokymų poreikis Lietuvoje yra didžiulis, nes augant nusikaltimų elektroninėje erdvėje skaičiui, tinkamai surinkti elektroninius objektus turi mokėti visi tyrėjai ar operatyviniai darbuotojai, vykstantys į įvykio vietas ar dalyvaujantys kituose procesiniuose veiksmuose, kurių metu gali būti paimami elektroniniai objektai”, – pažymi Sergej Boldyrev, VAVPK ekspertas bei lektorius.

Mokymų dalyviai taip pat teigiamai atsiliepė apie kursus, teigdami, kad mokymų tema yra aktuali, nes suteikiamos tam tikros žinios ir pagrindai apie informacines technologijas, kurioms sparčiai vystantis pareigūnai turi žinoti į ką reikia kreipti dėmesį. Dalyviai taip pat pabrėžė, kad mokymų metu įgytos žinios yra labai svarbios ir naudingos kasdieniniame profesiniame darbe, be to buvo naudinga gauti papildomų žinių apie elektroninių pėdsakų paiešką, fiksaciją ir paėmimą.

 

kriminalistiniu tirimu mokimai-6485