Visą vasarą vyko sėkmingo verslo pažintiniai renginiai, kurie buvo organizuojami vykdant Žemės ūkio ministerijos projektą „Kaimo vietovių darbo jėgos persiorientavimo iš žemės ūkio į kitas veiklas skatinimas Lietuvoje“. Projekto dalyviams buvo suorganizuota 10 pažintinių vizitų į renginius, konferencijas, verslo centrus, kaimo turizmo sodybas, tradicinių amatų centrus. Juose dalyvavo apie 500 kaimo vietovėse gyvenančių ir besiverčiančių žemės ūkiu gyventojų. Net 266 dalyvių sėkmingo verslo paslapčių sėmėsi UAB “Ekonominės konsultacijos ir tyrimai” organizuotuose vizituose.
Pasak EKT grupės projektų administratorės Janinos Kazlauskaitės, šių vizitų tikslas buvo supažindinti projekto dalyvius su sėkmingo verslo pavyzdžiais, naujomis veiklos galimybėmis kaime, padėti užmegzti kontaktus su galimais verslo partneriais, įgyti naudingos informacijos tiek steigiant, tiek plečiant savo verslą.“Kuo daugiau bus tokių renginių – tuo mažiau “bambančių” žmonių aplinkui,“ – apie vizitus atsiliepė jų dalyvė Irma Nacienė.
Paskutiniai vizitai vyko Žemaitijoje – Telšiuose ir Klaipėdos rajone. Juose dalyvavo virš 70 kaimo vietovių gyventojų. Telšių apskrities projekto dalyviams buvo suplanuoti sėkmingo verslo pažintiniai vizitai į Jadvygos Balvočiūtės ekologinį vaistažolių ūkį bei kelionė į kaimo turizmo sodybą „Viliošiai“.O Klaipėdos rajone aplankytos molio keramikos dirbtuvės „Raguvilė“ ir dar viena kaimo turizmo sodyba „Račkauskų sodyba“.
Vaistažolių karalystėje
Jadvygos Balvočiūtės ekologinis vaistažolių ūkis – žinomas žolelių arbatų gamintojas. Čia dažnai užsuka lankytojai – įsigyti arbatų, sužinoti apie vaistažoles, žolelių rinkimą ir ruošimą, ekologinį ūkininkavimą. Ūkyje yra vaistinių augalų ekspozicija po atviru dangumi, norintiems pravedamos ekskursijos. Vizito dalyviai susipažino su šio sėkmingo verslo subtilybėmis, t.y. sužinojo, kad augalai nuimami, smulkinami, džiovinami, kitaip ruošiami (priklausomai nuo žaliavos rūšies) rankiniu būdu, prisilaikant nustatytų procedūrų, kad būtų užtikrinta aukšta arbatų kokybė. Nors ūkis realizuoja ir pavienės vaistažolės, daugiausia žaliavų sunaudojama gaminti žolelių mišinius ūkyje.
“Šiame ūkyje seniai radau žinių, kurių ieškojau,” – džiaugiasi vizito dalyvė Jūratė Malakauskienė.
Arbatos parduodamos pačiame ūkyje, mugėse, tiekiamos įvairiems prekybos taškams visoje Lietuvoje. VšĮ „Kulinarinio paveldo fondas“ Jadvygos Balvočiūtės arbatas pripažino šalies kulinariniu paveldu. Šis ūkis – vienas iš netradicinių verslų pavyzdžių Lietuvoje. Jadvyga Balvočiūtė savo žolelių arbatas pristatė ir užsienyje: Lietuvos ekspozicijoje Tarptautinėje maisto pramonės, žemės ūkio ir sodininkystės mugėje „Žalioji savaitė“ Vokietijoje, mugėse Lenkijoje, Suomijoje ir Latvijoje.
Pradžia – švilpynės ir molio karvutės
Pirmoji „Raguvilės“ keramikos dirbtuvė buvo įrengta drėgname namo rūsyje. Iš pradžių jos savininkas Virginijus molį minkė, lipdė, žiedė, degė ir dažė vienas. Pirmuosius gaminius – varpelius ir švilpynes, molines karvutes jis vežė iš Žemaitijos į Kaziuko mugę Vilniuje. Pardavęs mugėje dirbinius, jis uždirbo lygiai tiek, kiek buvo investavęs į verslą. Tokios sėkmės pastūmėtas, Virginijus pradėjo gaminti didesnius dirbinių kiekius ir vežioti juos į muges Palangoje, Klaipėdoje, Nidoje.
Dabar molio keramikos dirbtuvėse „Raguvilė“dirba darnus keramikų kolektyvas, kuris gamina daugiau kaip 700 įvairių serijinių gaminių ne tik Lietuvos, bet ir Rusijos bei Europos rinkoms.Čia atliekami ir individualūs užsakymai, gaminami indai barams, kavinėms ir restoranams, suvenyrai su specialia atributika, įmonių logotipai.Visi indai yra degami labai aukštoje temperatūroje, todėl yra atsparūs karščiui, pagaminti iš ekologiškų žaliavų. Šmaikštūs, originalūs rankų darbo gaminiai pagaminti su meile ir šiluma sukuria interjere menišką atmosferą.
Sodybos vilioja skaniu ir natūraliu maistu
Vizito dalyviai apsilankė kaimo turizmo sodyboje „Viliošiai“. Ši sodyba vilioja ne tik išpuoselėta aplinka, bet ir kavine, kurioje gaminamas tik šviežias ir natūralus maistas. Ruošiant mėsą naudojami tik natūralūs mėsos apdirbimo produktai. Pokyliams, konferencijoms, gedulingiems pietums kavinė sodyba „Viliošiai“ siūlo daugiau nei 100 žmonių talpinančią salę.
Be to, labai originali ir pati sodyba, joje išdėstyta visa zodiako ženklų odisėja. Pylimo keteroje pastatytas panoraminis apžvalgos bokštas. Prie tvenkinio įkurdinto kubilo pastatyta lauko tinklinio aikštelė, o prie krepšinio aikštelės nuo vėjo įstiklinta iš akmenų pastatyta lauko pavėsinė. Savaitgaliais sodyboje groja gyva muzika, organizuojami teminiai vakarai.
“Turėjome puikią galimybę pamatyti, kaip iš idėjos išauga dideli dalykai,” – mintimis apie šią sodybą dalinasi Aušra Vaitkevičiūtė.
Kita dalyvių aplankyta kaimo turizmo sodyba – „Račkauskų sodyba“, įsikūrusi ant Agluonos upelio kranto. Joje yra begalė atsipalaidavimui skirtų dalykų: rusiška pirtis su šildomu baseinu, židiniu, lietuviškos ir garinės pirties kompleksas su šalto ir šilto vandens baseinais, čiuožykla į upelį, šildomu relaksiniu suolu, kubilas ir kt. Atokiau nuo pagrindiniu sodybos pastatų, įruošta poilsiavietė, kurioje vienu metu gali pramogauti iki 400 žmonių. Sodyboje, atidaryta svetainė „Agluona“, kurioje galite pasimėgauti gardžiais patiekalais. Dažnai yra rengiami gyvi muzikos vakarai.
Tiek sėkmingo verslo pažintinių renginių dalyviai, tiek organizatoriai džiaugiasi akyvia renginiais vasara. Vizitų dalyviai vienu balsu teigia, kad tokių renginių reikia daugiau, nes tik pamatę „gyvai“, kaip idėja tampa kūnu, nortintieji užsiimti panašia veikla pradeda pasitikėti savo jėgomis ir atsikrato abejonių.
Peršasi išvada: kuo daugiau bus „gyvų“ pavyzdžių Lietuvoje – tuo daugiau joje atsiras verslumo daigų, kurių ypač trūksta kaimo vietovių gyventojams.