Sausio 10,2013

Ar įsitvirtins kokybės vadybos modeliai viešajame sektoriuje Lietuvoje?

Kokybės vadybos metodų taikymo ir jų poveikio Lietuvos viešojo administravimo institucijoms ir įstaigoms 2012 m. tyrimų rezultatai rodo, kad Lietuvoje daugėja ministerijų, savivaldybių ir kitų viešojo administravimo institucijų diegiančių kokybės vadybos metodus savo veikloje.

UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ (EKT) Vidaus reikalų ministerijos užsakymu 2012 m. pabaigoje atliko kartotinį kokybės vadybos metodų (toliau – KVM) taikymo Lietuvos viešojo administravimo institucijose ir įstaigose tyrimą, kurio tikslas nustatyti:

  • kokius kokybės vadybos metodus ir priemones taiko viešojo administravimo institucijos ir įstaigos;
  • su kokiomis problemomis susiduria diegiant tam tikrus metodus.

Tuo pat metu buvo atliktas ir kitas tyrimas – bendrųjų veiklos rodiklių tyrimas savivaldybių administracijose, kurio metu buvo tiriama, kokį poveikį turi KVM taikymas savivaldybės administracijos veiklai.

Iš 149 KVM tyrime dalyvavusių institucijų ir įstaigų bent vienas kokybės vadybos modelis ar priemonė, neskaitant „vieno langelio“ principo (kurį taiko (diegia ar jau yra įsidiegę) apie 70 proc. institucijų ar įstaigų), yra taikoma kiek daugiau nei trečdalyje organizacijų. Lyginant su ankstesnių tyrimų duomenimis matyti, kad pagausėjo organizacijų, kurios dabartiniu metu netaiko, bet 2013 – 2014 m. ketina įsidiegti kokybės vadybos priemones. Populiariausia kokybės vadybos priemone 2012 m. duomenimis, išlieka ISO 9000 serijos standartai (taiko 31 organizacija).

Kaip ir ankstesnių apklausų metu, kokybės vadybos priemonių netaikančios institucijos ir įstaigos pagrindinėmis modelių netaikymo priežastimis 2012 m. tyrime nurodė: lėšų trūkumą; žinių ir įgūdžių stoką; ekspertų konsultacijų, žmogiškųjų išteklių stoką. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad santykinai neilga kokybės vadybos priemonių taikymo patirtis lemia, jog institucijoms ir įstaigoms stinga konkrečios informacijos apie kokybės vadybos priemonių taikymo procesus.

„Galima pasidžiaugti tuo, jog per pastaruosius dvejus metus (2011 – 2012 m.) vis daugiau Lietuvos ministerijų, savivaldybių ir kitų viešojo administravimo institucijų ir įstaigų  siekia gerinti šių organizacijų vadybą, diegiant įvairius kokybės vadybos metodus.  Nors šį susidomėjimą nemaža dalimi įtakojo galimybės pasinaudoti ES struktūrinių fondų lėšomis įgyvendinant kokybės vadybos metodų diegimo projektus, džiugina tai, kad valdymo efektyvumo klausimai domina vis daugiau viešojo administravimo įstaigų ir institucijų vadovų. Labai sveikintinos Vidaus reikalų ministerijos iniciatyvos plėtojant kokybės vadybos metodus viešojo administravimo institucijų tarpe – pavyzdžiui, reguliariai organizuojamos kokybės konferencijos bei kitos iniciatyvos, kuriose įvairios viešojo sektoriaus institucijos turi progą išgirsti užsienio kolegų patarimus bei dalintis gerąja kokybės vadybos metodų diegimo patirtimi Lietuvoje. Manau, kad nemažai Lietuvos piliečių jau šiuo metu gali pajusti teigiamus pokyčius kalbant apie viešojo administravimo institucijų veiklą, nes naudojasi viešojo administravimo institucijų paslaugomis. Ateityje galima tikėtis dar geresnių rezultatų, nes efektyvus viešojo sektoriaus organizacijų valdymas, pastovus veiklos gerinimas kokybės vadybos metodų pagalba, taps šių organizacijų kasdienybe“ teigė Darius Dulskis, UAB “Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ partneris, sertifikuotas vadybos konsultantas.

Bendrųjų veiklos rodiklių tyrimas savivaldybėse atskleidė, kad KVM taikymas turi teigiamą įtaką savivaldybės administracijos veiklai: KVM taikančiose savivaldybių administracijose institucijos išlaikymui skiriama mažesnė biudžeto išlaidų dalis; didesnė biudžeto išlaidų dalis yra finansuojama iš alternatyvių (kitų nei valstybės ar savivaldybės biudžetas) finansavimo šaltinių – ES, užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų. Savivaldybių administracijos, savo veikoje taikančios KVM yra pasiekusios aukštesnį piliečių aptarnavimo efektyvumo lygį, t. y. tūkstančiui gyventojų aptarnauti reikia mažiau darbuotojų; yra aukštesnis e-paslaugų prieinamumas pagal brandos lygmenį. KVM taikančiose įstaigose, lyginant su šių metodų netaikančiomis įstaigomis, asmenų aptarnavimo skaidrumas yra didesnis – Seimo kontrolierių įstaigoje registruojama santykinai mažiau pagrįstų skundų bei fiksuojama vidutiniškai mažiau sprendimų, prieštaraujančių ar pažeidžiančių šalies teisės aktus.

UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ vyr. konsultantės Agnės Tonkūnaitės – Thiemann teigimu, „tikėtina, kad KVM taikymas institucijoje turi ne tik teigiamą įtaką jos veiklai, bet ir geresniam piliečių aptarnavimui, o tuo pačiu – didesniam paslaugų vartotojų pasitenkinimui. O tai prisideda prie teigiamo institucijos įvaizdžio formavimo“.

 EKT paslaugos viešojo sektoriaus organizacijoms:

  • Strategijų / galimybių studijų / planų rengimas ir įgyvendinimas
  • Veiklos monitoringo sistemos (rodiklių sistemos)
  • Veiklos procesų optimizavimas (LEAN, 6 Sigma ir kt. metodai)
  • Kokybės ir rizikos valdymo sistemų diegimas (ISO standartai)
  • Vidiniai ir atviri mokymai

 Apie EKT:

  • Privati lietuviško kapitalo verslo konsultacijų įmonė, teikianti vadybos ir marketingo konsultavimo bei personalo mokymo paslaugas verslo įmonėms ir viešojo sektoriaus organizacijoms
  • Veikia Lietuvoje nuo 1993 m., dirba 41 darbuotojas, iš jų 4 sertifikuoti vadybos konsultantai (CMC, Certified Management Consultant)
  • Dienraščio „Verslo žinios“ surengtuose „Gazelė 2010“ ir „Gazelė 2011“ konkursuose pagal atitinkamai 2006 – 2009 m. ir 2007 – 2010 m. finansinius duomenis pripažinta kaip viena iš sėkmingiausiai dirbančių ir sparčiausiai besivystančių bendrovių Lietuvoje
  • 2011 m. Nacionalinis atsakingo verslo apdovanojimas už įmonės atvirumą darbuotojams ir jų įtraukimą į strateginių sprendimų priėmimą „Metų darbovietė: metų debiutas“

 Išsamius duomenis apie kokybės vadybos metodų diegimo viešojo administravimo institucijose ir įstaigose stebėseną galite rasti ČIA.

 Daugiau informacijos:

Darius Dulskis
EKT partneris, sertifikuotas vadybos konsultantas
GSM:+37069926949
El. paštas darius@ekt.lt

Agnė Tonkūnaitė – Thiemann
EKT vyr. konsultantė
GSM:+37061559429
El. paštas agne@ekt.lt