Rugpjūčio 27,2012

Ar Lietuvos verslas pajėgus dalyvauti VAE statybų projekte?..

2012 m. rugpjūčio 27 – rugsėjo 2 d. savaitraščio “Veidas” Nr. 35 branduolinės energetikos projektų konsultantas, regioninės konferencijos “Pasiruošimas Visagino atominės elektrinės (VAE) statybai” pranešėjas dr. Gintaras Gavėnas pateikia savo nuomonę apie tai, ar Lietuvos verslas pajėgus dalyvauti VAE statybų projekte?.. Kviečiame susipažinti su G. Gavėno komentaru, o taip pat ir su jo įžvalgomis apie Visagino atominės elektrinės projektą EKT Vadybos įžvalgų #29 numeryje.

Kokias galimybes Lietuvos verslui atvertų Visagino atominės elektrinės (VAE) statyba bei ar mūsų įmonės apskritai pajėgios dalyvauti tokio masto projekte?

Turiu penkerių metų patirtį, sukauptą vadovaujant Olkiluoto-3 atominės elektrinės Suomijoje statybos mechaninės dalies ir slėginių įrengimų techninei priežiūrai. Nėra abejonių, kad verslui atominės elektrinės statyba atveria milžiniškas galimybes. Štai atominės Suomijoje statyboje dalyvavo apie 2 tūkst. įmonių, iš jų apie 800 – Suomijos įmonės. Be to, skaičiuojama, kad per visą statybos ciklą aikštelėje pabuvos 15 tūkst. darbuotojų. Iš viso Suomijos verslas tikisi atsiriekti apie 25 proc. šio projekto vertės.

Na, o ko galime tikėtis Lietuvoje ir ar galime lygiuotis į suomius?

Lietuvoje atlikta studija prognozavo, kad statant VAE mūsų įmonės galėtų gauti darbų už maždaug 30 proc. projekto vertės. Aš vertinu Lietuvos įmonių galimybes truputį kukliau. Mat, jei lygintume su Suomija, skiriasi mūsų pramonės struktūra: ten daug daugiau metalo apdirbimo ir tiksliosios mechanikos įmonių, yra vietinė metalurgijos pramonė, veikia galingas nerūdijančio plieno kombinatas. Suomijoje taip pat neblogai išsivystęs branduolinės energetikos tiekėjų sektorius, susibūręs į galingą asociaciją, pristatančią įmones didžiausiose pasaulio branduolinės energetikos parodose. Tačiau žemės darbų, kelių tiesimo, pastatų statybos ir įrengimo srityse lietuviams darbo bus į valias, tiesa, Lietuvos įmonės susilauks konkurencijos iš kaimyninių šalių, ypač – iš Lenkijos ir Čekijos, kurių įmonės jau dalyvavo Olkiluoto-3 statyboje ir įgijo atitinkamos patirties.

Lietuvos verslas tikrai pajėgus dalyvauti VAE projekte, tačiau ne visame projekte vienodu mastu. Lengviau bus aptarnavimo sferos įmonėms – teikiančioms apgyvendinimo (intensyvios statybos metu aikštelėje bus virš 4.000 darbininkų ir inžinierių), maitinimo (statybos aikštelėje visą parą veikia kelios valgyklos) paslaugas. Čia visus užsakymus pasidalins vietinis verslas, na, ir nebent kas nors iš kaimynų Latvijoje prisidės. Daug darbo gaus statybininkai, montuotojai, suvirintojai, izoliuotojai, transportininkai. Su didesne konkurencija susidurs projektavimo ir inžinerijos įmonės, nes šioje srityje bus būtina patirtis sudėtinguose arba branduoliniuose projektuose. Na, o specialios įrangos montavimą ir derinimą reaktoriaus pastate bei turbinų salėje atliks patys gamintojai.

Kokius „namų darbus“ privalo atlikti įmonės, ketinančios dalyvauti VAE statybose?

Visų pirma reikia pastebėti, kadįmonių atranką vykdys profesionalūs projekto valdytojai ir pirkimų organizatoriai, todėl nereikėtų tikėtis, kad ir čia galios „giminių šalies“ metodai. Pagaliau juk ir mes visi norime, kad VAE būtų saugi ir patikimai pastatyta. Todėl įmonių, kandidatuojančių dalyvauti statyboje, atranka bus vykdoma griežtai ir profesionalai. Yra metodai, kaip patikrinti patirtį, kvalifikaciją, gebėjimą dirbti tarptautiniame projekte. Mano ausį žeidžia tūlo verslininko kalba, kokius sertifikatus jie turi ar ruošiasi įsigyti. Sertifikatas yra tik įmonės gebėjimo dirbti pagal tarptautinius reikalavimus, standartus, gerąsias praktikas paliudijimas. Mano patarimas – ne įsigyti sertifikatus, bet išbandyti save dirbti sudėtinguose projektuose, tegu ir ne atominės energetikos, ypač sveikintina būtų patirtis tarptautiniuose projektuose. Noriu pabrėžti, kad VAE statyba bus tikras tarptautinis projektas, kur visi brėžiniai, techniniai aprašymai, reikalavimai, ataskaitos bus anglų kalba. Žinoma, statybininkui, suvirintojui, montuotojui ar vairuotojui nedaug tereiks angliškų žodžių mokėti (nors smagu būtų pasikalbėti apie krepšinį su kolegomis ispanais ar kroatais), bet visų grandžių vadovams ir techniniams vadovams mokėti angų kalbą yra būtina. Tuolab kad reikės ne tik skaityti instrukcijas, bet ir rašyti ataskaitas, o jų bus labai daug.

 

Tarptautinė verslo konferencija „Pasiruošimas Visagino atominės elektrinės (VAE) statybai“ – tai:
– Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) pripažinta konferencija
– 16 aukščiausio lygio pranešėjų iš Japonijos, Suomijos, Lenkijos ir Lietuvos
– Virš 200 dalyvių iš daugiau nei 10 valstybių: Latvijos, Ispanijos, Olandijos, Lenkijos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Suomijos ir kt. šalių
– Visagino atominės elektrinės, Hitachi, Shimizu, Raidla Lejins and Norcous, Baltic Nuclear Consulting Group, Orlen Lietuva, Vatesi, Prismarit, ATKearney, Ekonominės konsultacijos ir tyrimai atstovų pranešimai

Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad šiandien, t.y. 2012 m. rugpjūčio 27 d. baigiasi išankstinė registracija į tarptautinę verslo konferenciją potencialiems tiekėjams ir subrangovams:  „Pasiruošimas Visagino atominės elektrinės (VAE) statybai“. Daugiau informacijos: www.vaestatyba.lt