Gruzija be jokios abejonės yra labai svarbi šalis. Ir štai toje svarbioje šalyje po gana dramatiškoje atmosferoje įvykusių parlamento rinkimų politinis laukas patyrė istorinę permainą, pirmą kartą šios Kaukazo respublikos istorijoje taikių rinkimų būdu pasikeitė valdančioji klasė.
Po parlamento rinkimų Gruzijoje tvyrojo (galbūt tebetvyro) tam tikra įtampa. Kai kurie proprezidentinei partijai „Vieningas nacionalinis judėjimas“ atstovavę pareigūnai paliko šalį, pačioje Gruzijoje suimti buvęs vidaus reikalų ministras ir pora aukšto rango kariškių. Įsiplieskė neišvengiama diskusija, kiek suėmimai politiškai motyvuoti. Nenumaldomi konkurentai prezidentas Michailas Saakashvilis ir ministras pirmininkas Bidzina Ivanishvilis po rinkimų buvo susitikę tik vieną kartą. Pastarojo partijos „Gruzijos svajonė“ siūlymas išsikelti iš prezidento rūmų vis dėlto dvelkia noru pažeminti vis dar prezidentą M.Saakashvilį.
Tam tikros nežinios dėl Gruzijos vidaus ir ypač užsienio politikos vektorių vis dėlto esama. Prezidentui ištikimas elitas palaiko jo energingai vykdytą integracijos į Europos Sąjungą (ES) ir NATO politiką. Ar taip pat bus prie B.Ivanishvilio, kol kas sunku pasakyti. O štai bekompromisė Tbilisio retorika Maskvos atžvilgiu, panašu, keisis. Naujojo premjero atstovai pareiškė, kad po santykių stagnacijos su didžiąja kaimyne metų būtina nauja dinamika, jau paskirtas už santykių su Maskva normalizavimą atsakingas specialus pasiuntinys.
Naujasis Gruzijos ministras pirmininkas B. Ivanishvilis lapkričio 12-14 dienomis su pirmu oficialu vizitu lankėsi Briuselyje, tiesa, anksčiau lyg ir sklandė gandai apie tai, kad pirmiausia bus keliaujama į Vašingtoną. Paskutinę vizito Briuselyje dieną Gruzijos premjerą priėmė NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas.
Na, ir, be abejo, prasidėjo žodinės pozicijos ir opozicijos batalijos. Trys „Gruzijos svajonei“ atstovaujantys parlamento nariai apkaltino „Vieningojo nacionalinio judėjimo“ atstovus teikiant NATO aljansui iškraipytą ir vienašališką informaciją apie Gruziją. Kaltinimai paskelbti po to, kai NATO generalinis sekretorius per Aljanso parlamentinės asamblėjos posėdį lapkričio 12-ąją išreiškė susirūpinimą dėl kariškių suėmimo. Asamblėja priėmė rezoliuciją „Demokratijos ateitis Rytų kaimynėse“, kurios Gruzijai skirtoje dalyje naujoji vyriausybė raginama susilaikyti nuo politiškai motyvuotų areštų. „Gruzijos svajonės“ politikams kilo įtarimas, kad Gruzijos temos įtraukimą į rezoliuciją paskatino Asamblėjoje dalyvavusio jų oponento Georgijaus Kandelakio pateikta informacija. Pastarasis atrėžė, kad vienas žmogus negali paveikti 350 deputatų iš 28 šalių.
Porinkiminės skiedros bet kuriuo atveju lekia, situacija atrodo šiek tiek įsiūbuota, taigi šiandien – apie labai svarbią šalį Gruziją. Pirma pusė – straipsnis „Pasak B.Ivanishvilio, Gruzija išlaikė egzaminą ir dabar nuo NATO priklauso, ar šalis artimiausiu metu įstos į Aljansą“ iš gruzinų interneto leidinio „Civil.ge“, ir antroji – publikacija „Ar keisis Gruzijos euroatlantinės integracijos kursas?“ iš kito šios šalies interneto laikraščio „Gruzia online“.
Pirma pusė – straipsnis „Pasak B.Ivanishvilio, Gruzija išlaikė egzaminą ir dabar nuo NATO priklauso, ar Gruzija artimiausiu metu įstos į Aljansą“ iš „Civil.ge“.
Parlamento rinkimus laimėjusios „Gruzijos svajonės“ lyderis B.Ivanishvilis pareiškė, kad surengusi rinkimus jo šalis išlaikė labai įdomų egzaminą ir dabar nuo NATO priklauso, ar Gruzija artimiausiu metu galės įstoti į Aljansą. Apie tai politikas pareiškė, kai po rinkimų susitiko su NATO generalinio sekretoriaus specialiuoju atstovu Kaukaze ir Vidurio Azijoje Jamesu Appaturayumi. Prieš susitikimą ponas J. Appaturayus pareiškė, kad NATO dar turi apsispręsti dėl tolimesnių santykių su Kaukazo respublika gairių po parlamento rinkimų, tačiau jie buvo labai svarbūs demokratijos raidai šalyje.
Ponas B.Ivanishvilis patikino pašnekovą, kad dabartinė valdžia padarys viską, jog Gruzijoje būtų sukurta veikianti demokratija, nes tai yra pagrindinė sąlyga į ES ir Aljansą pretenduojančioms šalims. Jis taip pat patvirtino vyriausybės pasirengimą tęsti gruzinų karių dalyvavimą NATO vadovaujamoje tarptautinėje karinėje misijoje Afganistane.
Gruzijos vyriausybės vadovas taip pat pažymėjo, jog jo šalis darys viską, kad pataisytų santykius su didžiąja kaimyne Rusija ir atstatytų Gruzijos teritorinį vientisumą. Naujieji valdantieji šiuos du klausimus linkę spręsti atskirai. NATO generalinio sekretoriaus atstovas pabrėžė, kad Aljansas laiko Gruziją artima partnere, dėkoja už gruzinų karių indėlį į misiją Afganistane ir išreiškė užuojautą dėl 18 misijoje žuvusių karių. Taip pat – kad NATO palaiko Gruzijos pastangas atkurti savo teritorinį vientisumą.
Prieš susitikimą su naujuoju vyriausybės vadovu ponas J.Appaturayus žurnalistams pareiškė, kad Rusijos ir NATO santykiai bei santykiai tarp Gruzijos ir Rusijos esąs labai sudėtingas klausimas. Vis dėlto, pasak Aljanso generalinio sekretoriaus specialiojo pasiuntinio, NATO išeities tašku laiko prielaidą, kad įmanomas yra gerų santykių tarp Gruzijos ir NATO formavimas, tuo pat metu išlaikant gerus Rusijos ir Aljanso santykius. Geri Rusijos ir NATO santykiai atitinka Gruzijos interesus, todėl Aljanse manoma, kad galima vienu metu formuoti ir vienus, ir kitus santykius.
Buvusi Gruzijos vyriausybė daug darė dėl santykių su Rusija gerėjimo, būsimoji deklaruoja skirsianti tam ypač didelį dėmesį Gruzijos stojimo į NATO kontekste. Pono J.Appaturayaus nuomone, išeitų, kad visi galvoja vienodai. Kita vertus, Aljanse vadovaujamasi taisykle, kad tik jo narės gali priimti sprendimą dėl naujų narių priėmimo. Šia prasme pažymėtina, kad NATO atstovai ne kartą ir aukščiausiu lygiu yra pakartoję, kad galioja Bukarešto susitikimo sprendimas, jog Gruzija taps Aljanso nare.
Dabar – antra pusė, publikacija „Ar keisis Gruzijos euroatlantinės integracijos kursas?“ iš „Gruzia online“.
Lapkričio pabaigoje Gruzijoje laukta aukščiausio karinio-politinio NATO vadovaujančio organo, Karinio komiteto, vizito. Jis atšauktas, nors pagal svarbą lygintas su praėjusių metų lapkričio 9-10 dienomis vykusiu Šiaurės Atlanto tarybos vizitu. Tada delegacijai vadovavo NATO generalinis sekretorius A.F.Rasmussenas.
Vizito atšaukimo priežastimi nurodomas buvusio Gruzijos gynybos ir vidaus reikalų ministro Bacho Ahalayos, Jungtinio štabo viršininko Georgijaus Kalandzadzės ir dar vieno aukšto rango kariškio Zurabo Shamatavos suėmimas. Pasak kaltinimo, 2011-ųjų spalį visi jie buvo ministro B.Ahalayos kabinete ir ten neva žodžiais ir veiksmais įžeidinėjo šešis karius, o vienam jų sudavė į galvą rankena peilio, kuriuo šis valė obuolius. Visiems sulaikytiesiems pateiktas kaltinimas dėl tarnybinių įgaliojimų viršijimo, o B.Ahalaya dar apkaltintas žmogaus pagrobimu ir jo laikymu nelaisvėje.
Pagal protokolą Gruzijos ginkluotųjų pajėgų jungtinis štabas buvo NATO karinį komitetą priimanti pusė, kadangi jo vadas sulaikytas, Aljansas nutarė vizitą atidėti. Planuoti naują bus galima tik tada, kai išaiškės klausimas dėl naujo vado paskyrimo. Tiesa, Gruzijos prezidentas M.Saakashvilis priėmė G.Kalandzadzę iškart po jo paleidimo už užstatą ir pareiškė, kad jis gali tęsti darbą kaip Jungtinio štabo vadas. Vis dėlto galutinai klausimas neišspręstas.
Nevyriausybinės organizacijos „Gruzijos reformų asociacijos“ vienos steigėjų, anksčiau Valstybės ministro Gruzijos integracijos į ES ir NATO klausimais pirmosios pavaduotojos Elenos Hoshtaria nuomone, Jungtinio štabo vado sulaikymas yra ypatingas įvykis ir byloja apie labai didelius politinius svyravimus. Tai rimtas smūgis šalies įvaizdžiui, o NATO karinio komiteto vizito atšaukimas pakenks Gruzijos integraciniams siekiams.
NATO ir Gruzijos santykių istorijoje nebuvo precedento, kai atšaukiamas iš anksto suplanuotas (ir dar toks svarbus) renginys. Gali būti, lemiamą vaidmenį šioje istorijoje suvaidino politinės veiklos patirties stokojančios naujos šalies valdžios neapgalvoti veiksmai. Pasak E.Hoshtaria, akivaizdu, kad bet kuris nusikaltimą padaręs žmogus turi būti nubaustas, vis dėlto viską reikia daryti laiku ir tinkamai. Gruodžio pradžioje, praėjus savaitei nuo atšaukto vizito, įvyks NATO šalių narių užsienio reikalų ministrų susitikimas, kuriame Gruzija galėjo tikėtis svarbių jai sprendimų priėmimo. Dabar tai vargu ar įmanoma, respublika praranda laiką, o tai savaime yra blogai. Užuot pelniusi naujų dividendų Gruzija priversta taisyti klaidą, kurios galėjo nepadaryti.
Sunku įsivaizduoti, kad atkakliai siekusi narystės Aljanse šalis galėjo taip grubiai suklysti, ar tai vis dėlto buvo sąmoningas veiksmas? Būsimi Gruzijos valdančių žingsniai patvirtins arba paneigs šią prielaidą. E.Hoshtaria teigimu, belieka tikėtis, kad nauja valdžia pakoreguos savo veiksmus ir toliau vykdys Gruzijos integracijos į NATO politiką.
P.S. Maskva įdėmiai seka įvykius Gruzijoje, ką patvirtina Rusijos užsienio reikalų ministerijos Nepriklausomų valstybių sandraugos departamento direktoriaus Michailo Jevdokimovo pareiškimas iškart po rinkimų Kaukazo respublikoje. Ponas M. Jevdokimovas pareiškė, kad Gruzija savo iniciatyva išstojo iš Sandraugos ir dabar turinti pateikti prašymą, jei nori sugrįžti. Esą nėra jokių kliūčių teigiamai išspręsti tokį prašymą.