Gintas Umbrasas
UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ direktorius
Darbdaviai negyvena uždarame bokšte kartu tik su savo šeima ar draugais. Mes lygiai taip pat, kaip ir kiti, gyvename visuomenėje ir turime natūralų poreikį, kad ir visuomenės atstovai aplink mus jaustųsi gerai. Vieta, kurioje mes praleidžiame daugiau nei 1/3 paros – darbas. Jeigu šioje aplinkoje bus nuolat jaučiamas diskomfortas, konkurencija, tai vadinasi, kad trečdalį savo gyvenimo laiko praleidi nepatogioje padėtyje.
Vienas iš būdų, kaip to išvengi – normalūs socialiniai santykiai darbovietėje tarp vadovų ir darbuotojų, darbuotojų–darbuotojų ir bendrai visos aplinkos, kuri yra susijusi su darbu: bendruomenė, partneriai, klientai ir pan. Ne mano vieno ir ne kelių vadovų tokia pati mąstysena paskatino imtis socialiai atsakingos veiklos darbo santykių srityje. Normalizuoti iškreiptus santykius darbo aplinkoje ypač kyla noras tada, kai pabendrauji su emigrantais, kurie kaip vieną pagrindinių išvažiavimo priežasčių įvardina ne vien tik ekonominius aspektus, o neadekvačius santykius darbovietėje.
Vienas geriausių būdų mokytis – įvairios šakinės asociacijos, tame tarpe Lietuvos atsakingo verslo asociacija (LAVA), kur yra labai gera „smėlio dėžė“ pasidalinti patirtimi, kaip įgyvendinti socialiai švelnesnę veiklą organizacijoje, surasti naujas formas, sužinoti, kas pasiteisino, o kas ne.
Nori nenori, dar viena sritis, su kuria susiduriame kaip gyventojai, kaip įmonės atstovai – viešasis sektorius, kuris mums teikia valdymo, viešąsias paslaugas – nuo slaugos iki komunalinių atliekų sutvarkymo. Suprantama, kad galiojanti valstybės tarnautojo reglamentavimo įstatyminė bazė apie tai nekalba, bet jau subrendo laikas, pažangioms šio sektoriaus organizacijoms, vadovams, darbuotojams, daugiau veiklos nukreipti į socialinės darnos siekimą savo kolektyvuose.
Ypač, kai patirtis rodo, jog viešajame sektoriuje nėra tik juodos spalvos. Ten kur vadovai pažangūs, kur yra darbuotojų atstovai, stiprūs socialiniai partneriai, propaguojamos inovacijos, ten yra daug gerų SA iniciatyvų pavyzdžių: lankstus darbo grafikas, kolektyvo sodo-daržo auginimas, išradingos išteklių taupymo priemonės ir pan.
Norint pajudinti valstybinį sektorių iš letargo miego, žymiai aktyvesnę poziciją turi užimti, pavyzdžiui, Socialinės apsaugos ir darbo, Vidaus reikalų, Ūkio ministerijos ir inicijuoti eilę projektų, kurie leistų ne tik verslui, bet ir viešojo sektoriaus įmonėms, organizacijoms suprasti SA esmę ir naudą.
LAVA savo pastangomis viena to padaryti nėra pajėgi, o juk norime, kad atsakingais mūsų šalyje būtų visi: tėvai ir vaikai, dėstytojai ir studentai, politikai ir verslininkai.
Kitų LAVA organizacijų vadovų pasisakymus galite rasti čia: http://www.asociacijalava.lt/lava-nari%C5%B3-vadovai-%E2%80%93-apie-atsakomyb%C4%99-versle.html