Gruodžio 04,2013

G. Umbrasas: at­ly­gi­ni­mų skir­tu­mai ti­krai per di­de­li

lz_logo2013 m. gruodžio 4 d. dienraštyje “Lietuvos žinios” publikuotame Linos Mrazauskaitės straipsnyje “Savo vadovams didesnės algos pagailėtų” rašoma, jog daugiausia portalo cvmarket apklausos respondentų teisingu vadovo atlyginimu laiko tik iki 30 proc. di­des­nį at­ly­gi­ni­mą nei gauna pa­val­di­niai. Tačiau realūs vadovų atlyginimai Lietuvoje skiriasi gerokai daugiau.

“Tarp­tau­ti­nės kon­sul­ta­ci­jų kom­pa­ni­jos „Hay Group“ ty­ri­mai ro­do, kad at­ly­gi­ni­mų at­otrū­kis Lie­tu­vo­je – ge­ro­kai di­des­nis. <…>Lie­tu­vo­je vi­du­ti­nio dy­džio bend­ro­vės ge­ne­ra­li­nis di­rek­to­rius už­dir­ba iki 6-7 kar­tų dau­giau nei že­miau­sio, asis­ten­to lyg­mens dar­buo­to­jas, at­lie­kan­tis ad­mi­nis­tra­ci­nes funk­ci­jas. Pa­gal šį ro­dik­lį Lie­tu­va tarp pa­sau­lio vals­ty­bių – per vi­du­rį.”

Dienraščiui bend­ro­vės „E­ko­no­mi­nės kon­sul­ta­ci­jos ir ty­ri­mai“ di­rek­to­rius Gin­tas Umb­ra­sas teigė, kad “dar­buo­to­jo ir va­do­vo at­ly­gi­ni­mų at­otrū­kis yra tam ti­kra pa­pro­ti­nė tei­sė, kiek­vie­no­je ša­ly­je ir vers­lo ša­ko­je su­sik­los­čiu­si skir­tin­gai”. To­dėl, anot jo, nė­ra auk­si­nės for­mu­lės, ko­kios at­ly­gi­ni­mų dy­džio pro­por­ci­jos yra tei­sin­gos.

„Aiš­ku, pi­ni­gai mo­ty­vuo­ja ir at­ly­gi­ni­mų at­otrū­kis už at­sa­ko­my­bę tu­rė­tų bū­ti ga­na sva­rus. Ta­čiau at­ly­gi­ni­mų skir­tu­mai, ku­rie eg­zis­tuo­ja mū­sų eko­no­mi­ko­je, ti­krai per di­de­li. Ypač aukš­to ly­gio va­do­vai, ma­no su­pra­ti­mu, ne­su­ku­ria tiek pri­dė­ti­nės ver­tės, kiek dau­giau, pa­ly­gin­ti su ki­tais dar­buo­to­jais, jiems mo­ka­ma. Ki­ta ver­tus, ga­li­mas la­bai di­de­lis fi­lo­so­fi­nis gin­čas, par­em­tas pa­pras­tu ar­gu­men­tu: be va­do­vų ei­li­niai dar­buo­to­jai ne­su­kur­tų jo­kios pri­dė­ti­nės ver­tės“, – svars­tė GintasUmb­ra­sas.

BFL_3277“Vis dėl­to ko­men­tuo­da­mas ty­ri­mo re­zul­ta­tus Gintas Umb­ra­sas tei­gė ma­nąs, kad treč­da­liui dar­buo­to­jų pri­im­ti­nas 30 proc. at­ly­gi­ni­mų skir­tu­mas yra grei­čiau­siai per ma­žas. To­kia nuo­mo­ne dar­buo­to­jai esą par­odo di­de­lę sa­vi­ver­tę, ku­ri ne­bū­ti­nai yra pa­grįs­ta.”

„Ta­čiau rin­ko­je že­mes­nio­ji dar­buo­to­jų gran­dis, užuot reikš­da­ma nuo­mo­nę strei­kais ar da­ly­va­vi­mu prof­są­jun­go­se, tai de­mons­truo­ja “ko­jo­mis” ir lėk­tu­vų bi­lie­tais – emig­ruo­ja. Ir mes, ko ge­ro, vis la­biau su­si­du­ria­me ir su­si­dur­si­me su že­mes­nės gran­dies kva­li­fi­kuo­tų dar­buo­to­jų trū­ku­mu. Nes la­bai daug me­tų jiems ne­mo­kė­da­vo­me pa­kan­ka­mai dėl ke­lių prie­žas­čių: kar­tais pa­tys ne­su­ge­bė­da­vo­me or­ga­ni­zuo­ti dar­bo, o kar­tais bu­vo­me tie­siog per daug go­dūs“, – aiš­ki­no UAB “Ekonominės konsultacijos ir tyrimai” vadovas.

Jis taip pat pa­ste­bė­jo, kad di­de­lės, ypač tarp­tau­ti­nio ka­pi­ta­lo, įmo­nės tu­ri la­biau su­ba­lan­suo­tas at­ly­gi­ni­mų sis­te­mas. Tuo me­tu smul­kia­ja­me vers­le si­tua­ci­ja skir­tin­ga ir ne­re­tai pri­klau­so nuo va­do­vo mo­ra­lės. „Y­ra smul­kių įmo­nių, ku­rias aš va­di­nu są­ži­nin­go­mis, – jo­se di­rek­to­riaus, sa­vi­nin­ko ir dar­buo­to­jo at­ly­gi­ni­mai be­veik ne­sis­ki­ria ar­ba skir­tu­mas sie­kia dau­giau­sia 100 pro­cen­tų. Ta­čiau esa­ma ir to­kių, ypač ap­tar­na­vi­mo sri­ty­je, ku­rio­se pa­pras­tas dar­buo­to­jas už­dir­ba mi­ni­ma­lią al­gą, o dviem pa­ko­po­mis aukš­čiau esan­tis va­do­vas gau­na de­šimt kar­tų dau­giau“, – sa­kė Gintas Umbrasas.

UAB “Ekonominės konsultacijos ir tyrimai” vadovas ne­siė­mė prog­no­zuo­ti, ar at­ly­gi­ni­mų dy­džio at­otrū­kis at­ei­ty­je la­bai kei­sis, ta­čiau pa­žy­mė­jo, kad jis pa­sta­ruo­ju me­tu po tru­pu­tį ma­žė­ja.

 Visą straiposnį skaitykite čia