Dabar veikiantiems smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) subjektams ir naujai besikuriančioms įmonėms yra gerokai palankesnės sąlygos pasirinkti banką, pritraukti finansines lėšas ar gauti finansinę paramą. Šiuo atžvilgiu dėčiau didelį pliusą darbą bebaigiančiai Vyriausybei bei Ūkio ministerijai, kurios pagaliau „uždegė“ žalią šviesą įvairioms finansinės inžinerijos priemonėms, tiek finansuojamoms iš ES struktūrinių fondų, tiek ir iš šalies biudžeto. Akivaizdu, kad bankams paramą gaunančios įmonės svarbios ir komerciškai reikalingos, nes per tokių įmonių sąskaitą garantuotai cirkuliuoja nemažai pinigų.
Dažniausiai SVV subjektai ir naujai besikuriančios įmonės bankus renkasi vadovaudamiesi asmeninėmis patirtimis arba rekomendacijomis, retas pradedantis verslininkas išnagrinėja nuodugniai bankų komisinius mokesčius, pervedimų tarifus ir pan. Vienintelis dalykas, kuris lyginamas tarp bankų yra metinių palūkanų dydžiai.
Kai kuriais konkrečiais atvejais, kai įmonės netenkina banko sąlygos, belieka 2 variantai:
- Pasirinkti kitą banką ir atitinkamai perkelti visus įmonės atsiskaitymus. Žinoma, jeigu naujas bankas siūlo įmonei priimtinas sąlygas, o ne tik deklaruoja, kad atsižvelgia į kiekvieno kliento norus ir pageidavimus. Naivu būtų tikėtis, kad maža SVV įmonė, vos tik pradėjusi verslą, turinti keliasdešimt tūkstančių litų apyvartą, galėtų būti labai patraukli stambiam bankui – bankas, skolindamas lėšas, į įmonę žiūri kaip į investiciją, todėl labai gerai išanalizuoja, ar tai komerciškai naudingas sandoris, kokia rizika ir pan. Netgi nustato minimalią skolinimosi sumą, kadangi mažesnės paskolos administravimas yra tiesiog nepelningas sandoris.
- Pagalvoti ir išanalizuoti kitus finansinius šaltinius, tokius kaip kredito unijų paskolos, Invega siūlomos palūkanų kompensavimo schemos ir pan. Kredito unijos teikia lengvatines paskolas (nuo 5 tūkst. LTL) mažoms ir labai mažoms įmonėms, veikiančioms ne ilgiau kaip 1 metai, o Invega gali kompensuoti net iki 95 proc. palūkanų. Tai labai geros sąlygos pradedantiesiems verslininkams ir neseniai įkurtoms mažoms ir labai mažoms įmonėms.
Vyr. konsultantas
UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“
Taip pat rekomenduojame skaityti: