Gegužės 21,2014

LR Žemės ūkio ministerijos siekis – kokybiškos paslaugos ir efektyvus valdymas

photo32014 m. gegužės 13 d. Vilniuje surengta konferencija „Kokybės vadybos sistemos diegimo patirtis ministerijoje ir veiklos valdymo efektyvumo didinimas Žemės ūkio ministerijos valdymo sričiai priskirtose įstaigose ir įmonėse“. Jos metu Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos ir jai pavaldžių įmonių bei įstaigų darbuotojai pasikeitė patirtimi, sukaupta diegiant kokybės vadybos sistemas (KVS). Konferencijoje pranešimus skaitė Ministerijos darbuotojai, kuriems tenka kasdieniame darbe naudotis ir taikyti sistemą, pavaldžios įstaigos bei UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ konsultantai, dirbę diegiant KVS,. Diskusijose dalyvavo išoriniai ekspertai Valdymo koordinavimo centras (VKC), Baltic Institute of Corporate Governance (BICG).

Žemės ūkio ministerijos kanclerė Dalia Miniataitė, sakiusi sveikinimo žodį dalyviams, prisiminė dar visai nesenus laikus, kai teko pranešti darbuotojams apie ketinimus taikyti ISO 9001:2008 standartą Ministerijoje. Pokyčiai turėjo atsverti dėmesio trūkumą Ministerijoje vykdomiems darbo organizavimo procesams ir jų gerinimui. Įprasta, kad dažnai kalbama apie žemės ūkio politikos sprendimus ir būsimus rezultatus, pamirštant gerinti procesus, dėl kurių pasiekiami šie politiniai rezultatai.

2014-05-13 14.40.54Verta pastebėti, kad renginys įvyko po formalios ES finansuoto projekto pabaigos siekiant užtikrinti jo tęstinumą. Norėta, kad sistema būtų naudojama, kad apie ją būtų informuoti visi su projektu tiesiogiai ir netiesiogiai susiję darbuotojai, kad sukurti, įdiegti nauji metodai, sistemos būtų ne tik naudojamos, bet ir nuolat atnaujinamos, tobulinamos. Renginyje dalyvavo ne tik Ministerijos darbuotojai, bet ir su Ministerija glaudžiai susijusių įstaigų bei įmonių darbuotojai. Dalyvavimas kartu, leidžia lengviau pasiekti tikslą – vieningą reikalavimų suvokimą, bendrus susitarimus.

Renginį moderavusios, UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ vyriausiosios konsultantės Vaivos Bražionytės teigimu: „Taip galima pasiekti efektą, kai yra tenkinami visų šalių poreikiai, t. y. ne vien tik kontroliuojančios institucijos – Ministerijos, bet ir jai pavaldžių organizacijų. Kurios kartais gali ne tik vykdyti Ministerijos joms pavestas funkcijas, prisitaikyti prie jos kokybės ar kitos sistemos, bet gali ir patarti, perduoti savo gerąją praktiką tam tikrose valdymo srityse.“

Žemės ūkio ministerija 2012 m. pabaigoje įdiegė kokybės vadybos sistemą, atitinkančią ISO 9001:2008 standarto reikalavimus, 2013 m. ją sertifikavo, o 2013–2014 m. daugiau dėmesio skyrė Ministerijos valdymo sričiai priskirtų įstaigų ir įmonių valdymo efektyvumui didinti.
Žemės ūkio ministerijos Rizikos analizės ir kontrolės skyriaus vedėja Iveta Aukštuolienė sakė:
„Ši viešinimo konferencija surengta siekiant supažindinti su atliktais veiksmais, kai kur supažindinti su įvykdytais patobulinimais, išmoktomis pamokomis ar naujai planuojamais žingsniais kokybės didinimo ir veiklos valdymo efektyvinimo srityje. Šie tikslai renginio metu buvo pasiekti ir netgi viršyti. Malonu matyti geranoriškas diskusijas ir abipusiai naudingų sprendimų paiešką bendraujant su sąlyginai kontroliuojančios institucijos vaidmenį atliekančios Ministerijos atstovais ir pavaldžių įstaigų bei įmonių darbuotojais“.

Antrojoje renginio dalyje išsamiau pristatyti KVS patobulinimai Ministerijoje, kai ji buvo papildyta įtraukiant atnaujintus Ministerijos valdymo sričiai priskirtų įstaigų ir įmonių valdymo procesus, siekiant sukurti aiškesnį, efektyvesnį bei racionalesnį Ministerijos valdomų įstaigų, įmonių finansavimo procesą, efektyvesnį valdymą. 2013 m. pabaigoje, 2014 m. pradžioje buvo įgyvendintas projektas „Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos valdymo sričiai priskirtų įstaigų ir įmonių veiklos valdymo stebėsenos procesų modelio parengimas ir diegimas Ministerijos kokybės vadybos sistemoje.

photoProjektą vykdęs, UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ partneris Darius Dulskis, pradėdamas paskutinę konferencijos dalį – diskusiją „Pasidalinimas valstybės valdomų įmonių veiklos valdymo gerąja patirtimi ir rekomendacijų aptarimas“, sakė, kad siekiant mažinti valdymo apimtį ir išlaidas, reikia sistemingai persvarstyti pavaldžių įstaigų ir įmonių atliekamas funkcijas: „Svarbu nustatyti, ar sėkmingai Ministerijos įstaigos ir įmonės savo veikla prisideda prie Vyriausybės veiklos prioritetų įgyvendinimo, Ministerijos deleguotos veiklos vykdymo, ar efektyviai atlieka joms priskirtas funkcijas, ar pasiekiami šių įstaigų ir įmonių vykdomo teisinio reguliavimo tikslai, ar veikla vykdoma pasirenkant efektyviausius valdymo, finansavimo mechanizmus, kokios jų galimybės sėkmingai veikti ateityje.“

Žemės ūkio ministerijos, Veiklos administravimo ir turto valdymo departamento, Įstaigų ir įmonių veiklos priežiūros skyriaus vedėja, Toma Tuzovaitė-Markūnienė, buvo atsakinga už projekto įgyvendinimą, siekiant efektyvesnio Ministerijos valdymo sričiai priskirtų įstaigų ir įmonių valdymo. Ji pasidžiaugė ne tik pradedamais įgyvendinti sprendimais, pokyčiais po projekto, bet ir tokių konferencijų nauda, kai pakviečiami išoriniai ekspertai, valdybų nariai, kurie gali pasidalyti gerąja praktika, patirtimi, kaip skaidriau, efektyviau įgyvendinti valstybės, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos politiką, per savo pavaldžias įstaigas ir įmones.