„Dažniausia klaida, kurią daro smulkusis verslas ir pradedantieji, yra investavimas ne į aktyvus, o į pasyvus.” sako UAB “Ekonominės konsultacijos ir tyrimai” vyr. konsultantas Aivaras Subačius vardydamas verslo klaidas ryžtantis skolintis. Eksperto teigimu, derėtų skolintus pinigus investuoti į tokius dalykus, nuo kurių priklauso bendrovės pajamų kūrimas, – įrangą ir pan.
Matas Miknevičius 2014 m. vasario 12 d. dienraštyje “Verslo žinios” Nr. 23 (4116) publikuojamame straipsnyje “Skolinatės verslui – nepridarykite klaidų” pastebi, kad vartojimo kreditų karštligė persimeta į verslo kultūrą – dažnėja atvejų, kai vos įkurtos įmonės dairosi paskolų. Tuo tarpu jiems ne visada sklandžiai sekasi planuoti finansinius srautus ir laiku grąžinti pasiskolintas lėšas.
UAB “Ekonominės konsultacijos ir tyrimai” vyr. konsultanto Aivaro Subačiaus teigimu “smulkiesiems verslininkams nederėtų skolintis pinigų ir juos leisti, pavyzdžiui, įvaizdžiui: labai gražiems biuro baldams, interjerui ir panašiai. Jei tokiais dalykais užsiima IT įmonė, toks skolinimasis jai neturės finansinės grąžos. Į tokius dalykus investuoti galėtų nebent įmonės, kurioms įvaizdis yra verslo dalis. Derėtų skolintus pinigus investuoti į tokius dalykus, nuo kurių priklauso bendrovės pajamų kūrimas, – įrangą ir pan.
UAB “Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ ekspertas taip pat sakė pastebintis tendenciją netinkamai organizuoti finansinius srautus:
– “Kitas mūsų pastebimas dalykas – netinkamas pinigų srautų organizavimas, kai pasiskolintų pinigų nesugebama laiku grąžinti. Skolinantis lėšų verslui, būtina pinigų srautus valdyti taip, kad visuomet liktų dalis paskolai grąžinti. Jaunoms įmonėms tai ne visuomet pavyksta.”
Minėtame “Verslo žinių” straipsnyje pateikiami šie patarimai norintiems imti paskolą verslui:
“- Specialistai pataria pirmiausia verslą sukurti iš turimų pinigų ir skolintis tik jam įsivažiavus.
– Gerai apskaičiuokite, kokio dydžio paskolos jums reikia. Neimkite tiek, kiek duoda kredito įstaiga, jei jums tiek nereikia.
– Atsakingai rinkitės skolinančią įstaigą ir skaitykite paskolos teikimo sąlygas, kad dėl neatidumo nesusidurtumėte su sunkumais
– Skolinkitės tik gerai apskaičiavę, kaip tai paveiks jūsų įmonės finansus, per kiek laiko grąžinsite paskolą ir kada ji atsipirks.
– Neinvestuokite skolintų pinigų į negeneruojančius projektus. Skolinti pinigai turi būti išleisti taip, kad vėliau jie leistų uždirbti dar daugiau.”
Visą straipsnį “Skolinatės verslui – nepridarykite klaidų” skaitykite 2014 m. vasario 12 d. dienraštyje “Verslo žinios” Nr. 23 (4116).