Liepos 26,2011

Sraigių verslas be pralaimėjimo

Liepos 14 dieną Utenoje įvyko jau trečiasis sėkmingo verslo pažintinis renginys, kuris organizuojamas vykdant Žemės ūkio ministerijos projektą „Kaimo vietovių darbo jėgos persiorientavimo iš žemės ūkio į kitas veiklas skatinimas Lietuvoje“.

„Vienas iš pažintinių vizitų privalumų yra tas, kad jų metu kaimo turizmo sodybų šeimininkai, tradicinių amatų centrų darbuotojai, įmonių direktoriai projekto dalyviams patys atsako į klausimus ir pasakoja, kaip pradėjo veiklą, su kokiomis problemomis susidūrė ir kaip jas sprendė, kokios reikalingos investicijos ir kt., – pasakoja projekto “Kaimo vietovių darbo jėgos persiorientavimo iš žemės ūkio į kitas veiklas skatinimas Lietuvoje” vadovas Karolis Anužis. – Dalyviai, gavę informaciją apie verslo privalumus ir trūkumus, gali lengviau apsispręsti dėl savo ketinimų.”

Nepaisant darbymečio kaimo vietovėse, projekto dalyviai rado laiko apsilankyti tradicinių amatų centre „Meniškas kaimas“, kaimo turizmo sodyboje „Vidų sodyba“ , o vėliau išklausė paskaitą apie labai egzotišką verslą – sraigių auginimą. Sraigių augintojų asociacijos pirmininkas Tomas Jacinkevičius pristatė prezentaciją „Sraigių auginimo verslas Lietuvoje“.

Norintiems kurti meną

Tradicinių amatų centro „Meniškas kaimas“ pirmininkė Lina Dieninė išsamiai papasakojo apie šiame centre vykdomas veiklas. Dalyviai sužinojo, koks inventorius ir patalpos reikalingos, norint įkurti keramikos dirbtuves, nuo ko reiktų pradėti ir kokie yra keramikos gamybos etapai. Vizito dalyviai turėjo galimybę pasigaminti dirbinių iš molio. Taip pat amatų centro atstovė papasakojo apie kitas centro vykdomas veiklas (seminarų, stovyklų, parodų, edukacinių programų organizavimą). Taigi, dalyviai galėjo įsitikinti, kad toks centras gali atlikti keletą funkcijų, kurios užtikrintų tokio centro efektyvumą ir patrauklumą.

Kaimo turizmas – populiariausias

Kaimo turizmo sodyboje „Vidų sodyba“ dalyviai galėjo susipažinti su šio verslo ypatumais. Sodybos šeimininkas atvirai papasakojo, kaip buvo įkurta sodyba, kokius darbus reikėjo nuveikti, su kokiais sunkumais susidūrė, vystydami šį verslą. Daugelis šio vizito dalyvių jau užsiima arba planuoja užsiimti ar plėsti kaimo turizmo verslą, todėl šis vizitas sodyboje buvo itin aktualus.

Netradicinis verslas – pelningas

Vizito metu dalyviai turėjo galimybę susipažinti su netradicine žemės ūkio veikla – sraigių auginimu, kuria pradeda užsiimti vis daugiau kaimo gyventojų. Kol vieni sraiges superka ir perdirba, kiti jas augina…prancūzams, kurie jau suvalgė savo sraiges ir ieško jų pirkti iš kitur. Sraigių augintojai Lietuvoje įkūrė Sraigių augintojų asociaciją, kuri atšventė pirmąjį gimtadienį, o asociacijos narių skaičius siekia 55. Sraigių augintojų asociacijos pirmininkas Tomas Jacinkevičius pasakoja, kad kai kilo sraigių pirkimo banga, daug lietuvių entuziastingai ėmėsi auginti vynuogines sraiges – tas, kurios gyvena mūsų laukuose. Tačiau jas auginti labai sunku, jos ilgai auga. T. Jacinkevičius sėkmingai augina kitas sraiges, t.y. Pietų Europoje ir Šiaurės Afrikoje paplitusias sraiges Helix Aspersa Maxima ir Helix Aspersa Muller, užaugančias per 8–9 mėnesius ir renkamas rugsėjį. Tuo tarpu vynuoginės sraigės renkamos gegužės ir birželio mėnesiais. Verslininko teigimu, afrikines sraiges auginti nėra sunku, o pelnas nemažas. Didžiausia paklausa – Prancūzijoje, Italijoje, kiek mažesnė – Ispanijoje, Graikijoje, Kroatijoje.

Nuo ko pradėti sraigių auginimo verslą? Sraigių augintojų asociacija nuolat rengia seminarus, kurių metu pasakojama apie sraigių auginimo ypatumus, patariama ir pamokoma. Auginti sraiges gali vienas ūkininkas, nesamdydamas darbuotojų, neprašydamas pagalbos iš šalies, viename ūkyje gali būti užauginta iki 10 tonų sraigių. Jeigu ūkininkas per sezoną užaugina 10 tonų sraigių, jo pajamos sieks maždaug 100 tūkst. Litų, o išlaidų gali būti maždaug 15–20 tūkst. litų, neskaičiuojant investicijų. Realus ūkininko pelnas per metus – 80–85 tūkst. litų.

Šiame versle nėra konkurencijos, nes poreikis yra didesnis nei galimybės jį patenkinti. Taigi, šis pažintinis vizitas – tai kvietimas jungtis prie auginančių sraiges ir užsiimti šiuo verslu.

Daugiau žinių nei tikėtąsi

Projekto dalyviai taip pat dalyvavo paskaitoje diskusijoje “Kaimo turizmo plėtra ir savo verslo steigimas remiantis Lietuvos gerosios patirties pavyzdžiais“. Pažintinio vizito pabaigoje, aptarus tą dieną nuveiktus darbus bei pasiektus rezultatus, visi liko patenkinti gautomis žiniomis. „Jūsų projektas man buvo visapusiškai naudingas, – džiaugiasi projekto dalyvis Žilvinas Pranas Smalskas. – „Gavau teorinių žinių daugiau nei buvau numatęs“.

Padėką išreiškė ir projekto “Kaimo vietovių darbo jėgos persiorientavimo iš žemės ūkio į kitas veiklas skatinimas Lietuvoje” vadovas Karolis Anužis: „Noriu padėkoti už sklandžiai ir profesionaliai suorganizuotą vizitą, negalėčiau išskirti labiausiai patikusios vizito metu aplankytos vietos, nes tiek tradicinių amatų centre, tiek ir kaimo turizmo sodyboje buvo įdomu susipažinti su alternatyvių žemės ūkiui verslo šakų ypatumais. Stengsiuosi dalyvauti ir kituose vizituose.“

Projekto organizatoriai ragina nepraleisti progos pamatyti sėkmingo verslo pavyzdžių, išgirsti profesionalius konsultantų patarimus, pasidalinti patirtimi bei kontaktais su renginyje dalyvaujančiais kitais kaimo gyventojais bei ūkininkais, kurie plečia ar ketina steigti savo verslą.

Projekto dalyvius, pageidaujančius vykti į pažintinius vizitus, kviečiami registruotis el. paštu Janina###ekt.lt arba mob.telefonu –  8 (686) 83186.

Organizatoriai su Jumis susisieks ir suteiks išsamią informaciją apie galimybę dalyvauti renginyje bei suteiks informaciją Jums rūpimais ir su projektu susijusiais klausimais.

Daugiau informacijos apie projektą ieškokite: www.keiciuveikla.lt

Renginio nuotraukas galite peržiūrėti čia: