Birželio 10,2014

"Verslo patarėjų armiją šildo ES pinigai": G.Umbraso komentaras žurnalui "Veidas"

23veidas1422014 06 10 Aušra Pocienė žurnalo “Veidas” publikacijoje “Verslo patarėjų armiją šildo ES pinigai” konstatuoja, kad neįmanoma tiksliai nustatyti, kiek šiuo metu Lietuvoje yra verslo konsultacijas teikiančių įmonių. 2011 m. Statistikos departamentas užfiksavo 1663 konsultacine verslo ir kito valdymo veikla užsiimančias įmones. Tuo tarpu, patys konsultantai skaičiuoja, kad šiuo metu rinkoje veikia apie 500 verslą ir viešąjį sektorių konsultuojančių ir tęstinį mokymą vykdančių bendrovių. Tačiau verslininkai pripažįsta, kad tikrasis rinkos vaizdas atsivers, kai baigsis ES paramos fondų pinigai.

Šaukštas deguto ir medaus statinė

22 metų verslo konsultavimo patirtį turintis bendrovės “Ekonominės konsultacijos ir tyrimai” vadovas Gintas Umbrasas, apibūdindamas Lietuvos verslo konsultacijų rinką, taip pat pabrėžia didžiulę takoskyrą tarp dviejų verslo konsultavimo rinkos segmentų – projektų, susijusių su valstybės ir ES fondų parama, kurie, jo nuomone, sudaro maždaug 75-80 proc. visos konsultavimo rinkos, ir vadinamųjų tikrųjų konsultavimo projektų, susijusių su privačiu verslu. Trečiasis segmentas, pasak jo, tai įvairūs  mokymų projektai, kurių pusė ar trečdalis taip pat dotuojami ES paramos fondų lėšomis, o likusi dalis – tiesiogiai vartotojų perkami įvairūs mokymai, pagrindinė daugelio konsultantų duona.

BFL_3274“Akivaizdu, kad dotacijos iškraipo konkurenciją, rinkoje sukuria perteklinių produktų, kurių niekam nereikėtų, jei nebūtų dotacijų. Tačiau geriau proto perteklius, nei proto trūkumas, nes be dotacijų Lietuvos smulkusis ir vidutinis verslas dėl riboto mentaliteto iš viso neskirtų pinigų konsultacijoms ir mokymams. Todėl rinkos vystymasis, žmogiškojo intelekto augimas būtų dar lėtesnis. Turime padėkoti ES, kuri mus stumtelėjo ir parodė, kaip tais pinigais pasinaudoti. Bet kuo toliau, tuo labiau turėsime išmokti mokėti už šias paslaugas patys ir suprasti, kad nei žinios, nei kokybiškos konsultavimo paslaugos negali būti pigios” – primena G. Umbrasas.

Lietuvoje puoselėjama, anot jo, ubagų kultūra – pirkti kuo pigiau – ypač įsigalėjusi viešajame sektoriuje, kuriame konsultavimo ir mokymų paslaugos perkamos taikant mažiausios kainos kriterijų.

“Miestelio savivaldybė, sakykim, gavusi 100 tūkst. Lt paramos mokymams, skelbia konkursą, kurį laimi dėstytojas, savo paslaugas įvertines pigiausiai – dviem trimis šimtais litų per dieną. Ką jis gali pasiūlyti? Atpasakoti perskaitytas knygas ar dešimties metų senumo užrašus. Tokios intelektualios paslaugos pirmiausiai siejasi su asmenybėmis, o jos kainuoja. Tikro profesionalo dienos kaina bus keturis šešis kartus didesnė, o jei tai bus užsienietis – ji prasidės nuo 5 tūkst. Lt”, – aiškina verslo konsultantas.

Pseudomokymai, ES lėšų “įsisavinimo” projektai, G. Umbraso nuomone, vis dėlto yra tik deguto šaukstas medaus statinėje, palyginti su tuo, kokią didžiulę naudą įgydamas naujų kompetencijų, žinių gavo ES fondų remiams verslas ir viešasis sektorius: “Kodėl mes kalbame tik apie šaukštą deguto ir nematome medaus statinės. Nuolat girdime spekuliacijų, kiek pinigų iššvaistyta įvairiausiems mokymams. Bet tie pinigai virto didesnėmis ar mažesnėmis mūsų žmonių kompetencijomis ir niekur nedingo.”

Verslo konsultacijų klasika

UntitledRinkoje gausu įvairiausių sričių konsultantų, tačiau klasikinės verslo konsultacijų paslaugos pirmiausia yra susijusios su verslo procesų, žmonių santykių bei pardavimo tobulinimu.

“Visa verslo raidos istorija rodo, kad veikla tobulinama amžinai, kaip ir santykiai tarp bendrą darbą dirbančių žmonių, jų motyvacijos, streso valdymo klausimai. O santykis perku-parduodu lydi mus visą gyvenimą, todėl pardavėjų asmenybės, kompetencijų ugdymas – dar viena klasikinė verslo konsultavimo sritis. Bet konsultantas gali tapti postūmiu darbdaviui ir darbuotojams tiesiog pasišnekėti rūpimais klausimais. Tai sukuria gerą nuotaiką, darančią įtaką žmonių sveikatai, didina jų produktyvųmą, kuris matomas įmonės pelno eilutėje. Tik sąsajų tarp tų dalykų kartais sunku įžvegti”, – šypsosi G. Umbrasas.

Žurnale “Veidas” taip pat pasisakė  SDG Vadovas E.Jasas, “RVS konsultacijos” direktorius R.Sklėnys, buvęs ISM vadybos ir ekonomikos universiteto, šiuo metu metu bendrovės “Senukų prekybos centras” direktorius N.Pačėsa.

*Šaltinis: 2014 m. birželio 10  d. Veidas Nr. 23 Aušros Pocienės straipsnis “Verslo patarėjų armiją šildo ES pinigai?”